Alkoholizm

Od zarania ludzkości człowiek może się poszczycić wieloma przełomowymi odkryciami i rewolucyjnymi wynalazkami, które odmieniły świat oraz bieg historii. Niektóre z nich oddziaływały pozytywnie na rozwój cywilizacji, tak jak okiełznanie ognia, wynalezienie koła, opatentowanie szczepionki.

Inne zaś zaprojektowane były z myślą aby pomagać człowiekowi, a z czasem obróciły się przeciwko niemu. Tak było z wynalezionym przez Alfreda Nobla dynamitem, którego zastosowanie ogromnie ułatwiało przeprowadzanie prac konstrukcyjnych, jednak z czasem stał się podstawą tworzenia materiałów wybuchowych, których siła rażenia wymierzona była również w ludzi.

To samo stało się ze znanym już w starożytności alkoholem – uzyskany przez przypadek, następnie przez wieki udoskonalany nowymi metodami destylacji, stał się wreszcie szeroko dostępnym środkiem odurzającym dla mas. Jego silnie uzależniające właściwości mogą powodować nadmierne spożycie, a w efekcie chorobę alkoholową, która może prowadzić nawet do śmierci.

Trudno jednoznacznie wskazać na powody, dla których jedni ludzie popadają w chorobę alkoholową, a inni nie. Naukowcy dowiedli, iż ma to związek z uwarunkowaniami genetycznymi, a skłonność do nadużywania wysokoprocentowych napojów bywa dziedziczna.

Wnikliwe badania pokazują różnicę w funkcjonowaniu mózgów osób uzależnianych i zdrowych, co wskazywałoby na  to, że skłonność do alkoholizmu zdeterminowana jest przez czynniki biologiczne, takie jak budowa płatów mózgowych.

Nie można pominąć także rysu charakterologicznego. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości, kompleksach i nadmiernej wrażliwości na otaczający świat są w grupie podwyższonego ryzyka. Ostatecznym bodźcem uruchamiającym chorobę może być element zewnętrzny – problemy  w domu lub w pracy, tragiczne wydarzenie lub głębokie rozczarowanie sytuacją życiową.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *