Cukrzyca

Bardzo poważną chorobą, powiązaną często z otyłością, jest cukrzyca, będąca skazą metaboliczną. Jej istotą jest zaburzenie produkcji lub działania insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie węglowodanów w organizmie. Efektem jest hiperglikemia, czyli podwyższona ilość cukru we krwi.

Rozróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu pierwszego, zwana też insulinozależną lub młodzieńczą, wynika z uszkodzenia komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny.

czytaj dalej

Alergie

Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości właściwych naszym czasom jest alergia. Jej pojawienie się i rozwój są silnie związane z problemami cywilizacyjnymi, takimi jak zanieczyszczenie środowiska i skażenie chemiczne żywności.

Istnieje wiele rodzajów alergii – u niektórych osób występują pojedynczo, niekiedy zaś współistnieją wraz z innymi rodzajami uczuleń. Do najpopularniejszych odmian należy alergia na pyłki kwiatów i traw.

czytaj dalej

Wady postawy

Wady postawy swój początek biorą zazwyczaj już w najwcześniejszych latach życia człowieka. Dzieci w wieku szkolnym spędzają pół dnia w ławce szkolnej, zazwyczaj w pozycji skrzywionej lub zgarbione, nierzadko w wyniku niezdiagnozowanej krótkowzroczności, która zmusza ich do pochylania się nisko nad blatem.

Przeładowane tornistry nadmiernie obciążają kręgosłup, a unikanie ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego osłabia konstrukcję mięśni. Sytuacji nie poprawia

czytaj dalej

Miażdżyca

Chorobą równie niebezpieczną, co cukrzyca, jest coraz częściej występująca miażdżyca. Schorzenie to polega na odkładaniu się na ścianach żył zwapniałych tłuszczowych blaszek miażdżycowych, które zmniejszają, a niekiedy zupełnie blokują przepływ krwi w naczyniach.

Do głównych przyczyn powstawania miażdżycy należą nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowa, bogata w nasycone tłuszcze dieta oraz palenie tytoniu. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania

czytaj dalej

Stres

Zespół napięcia nerwowego, popularnie nazywany stresem, pojawia się w momencie gdy natrafiamy na sytuację, która przerasta nasze możliwości radzenia sobie z nią. Stres jest reakcją zarówno psychiczną, jak i biologiczną organizmu na spotykające go wyzwania.

Hormon stresu wówczas się wydzielający ma za zadanie dopomóc w przystosowaniu się do sytuacji poprzez podniesienie ciśnienia krwi, przyspieszenie bicia serca i zwiększenie dotlenienia mózgu, które ułatwia koncentrację,

czytaj dalej