Cukrzyca

Bardzo poważną chorobą, powiązaną często z otyłością, jest cukrzyca, będąca skazą metaboliczną. Jej istotą jest zaburzenie produkcji lub działania insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie węglowodanów w organizmie. Efektem jest hiperglikemia, czyli podwyższona ilość cukru we krwi.

Rozróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu pierwszego, zwana też insulinozależną lub młodzieńczą, wynika z uszkodzenia komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Ten typ najczęściej dotyka dzieci i ludzi młodych.

Leczenie tego typu choroby wymaga stałego podawania insuliny oraz uważnego kontrolowania diety. Cukrzyca typu drugiego, insulinoniezależna, jest częściej spotykaną odmianą i zapadają na nią w większości osoby starsze.

W przeciwieństwie do cukrzycy insulinozależnej, nie polega ona na braku tego hormonu w organizmie, lecz na jego nieprawidłowym działaniu. Chorobie często towarzyszy otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Do jej leczenia zaś wystarczy przestrzeganie odpowiednio dobranej diety oraz systematyczny wysiłek fizyczny.

Istnieje jeszcze cukrzyca ciężarnych, która uaktywnia się w czasie ciąży i trwa aż do momentu urodzenia dziecka. Kobiety, które zapadły na tę dolegliwość są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu pierwszego lub drugiego w przyszłości, niż te, które nie przeszły tej komplikacji.

Ostatnim typem jest cukrzyca wtórna, która przeważnie jest chorobą towarzyszącą innym przypadłościom, takim jak schorzenia uwarunkowane genetycznie, niedomaganie trzustki lub zaburzenia hormonalne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *