Depresja

DepresjaDepresja jest chorobą, która według Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się na czwartym miejscu listy poważnych i przewlekłych zaburzeń trapiących współczesne społeczeństwo.

Charakteryzuje się znacznym obniżeniem nastroju, apatią, utratą dotychczasowych zainteresowań, obojętnością wobec otoczenia, rozdrażnieniem, niepokojem, stanami lękowymi, bezsennością bądź utratą apetytu. Trudno jednoznacznie określić przyczyny pojawienia się choroby.

W niektórych przypadkach depresja ma podłoże genetyczne, ponieważ skłonność do niej bywa dziedziczna. U pewnych osób jest skutkiem zaburzeń hormonalnych, schorzeń żołądkowych, przewlekłych migren czy nawet alergii pokarmowych.

Jednak w większości przypadków depresja pojawia się pod wpływem czynników zewnętrznych, do których zaliczyć można utratę pracy, rozwód, śmierć bliskiej osoby, poważną chorobę lub inne traumatyczne przeżycie.

W przebiegu ciężkiej depresji początkowo konieczne jest zastosowanie farmakologicznego leczenia polegającego na podawaniu antydepresantów, które poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników (głównie serotoniny) w mózgu, przyczyniają się do poprawy nastroju.

Jednak bez względu na skuteczność leków antydepresyjnych, terapia powinna być uzupełniona sesjami z psychologiem. Podczas spotkań ze specjalistą, osoba w depresji może przedstawić i omówić trapiące ją problemy, a terapeuta postara się znaleźć na nie rozwiązanie. Przede wszystkim zaś wysłucha pacjenta i okaże mu wsparcie, które jest niezastąpione w procesie zdrowienia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *