Miażdżyca

Chorobą równie niebezpieczną, co cukrzyca, jest coraz częściej występująca miażdżyca. Schorzenie to polega na odkładaniu się na ścianach żył zwapniałych tłuszczowych blaszek miażdżycowych, które zmniejszają, a niekiedy zupełnie blokują przepływ krwi w naczyniach.

Do głównych przyczyn powstawania miażdżycy należą nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowa, bogata w nasycone tłuszcze dieta oraz palenie tytoniu. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na miażdżycę są mężczyźni, zwłaszcza po 40. roku życia.

Leczenie tej przypadłości w głównej mierze polega na wprowadzeniu odpowiedniej, nisko tłuszczowej i dobrze zbilansowanej diety, a także na obniżeniu ciśnienia poprzez systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby zastosowanie mają zabiegi chirurgiczne, takie jak angioplastyka polegająca na mechanicznym rozszerzaniu zwężonych tętnic lub wszczepianie stentów będących rusztowaniem podtrzymującym zwężone naczynia w prawidłowym kształcie.

W przypadku drobniejszych zmian dobre rezultaty przynosi leczenie laserowe. Najpopularniejszą metodą leczenia zwężonych tętnic jest zaś wszywanie by-passów, zwane operacją pomostowania. Pozwala ono na ominięcie zwężonego odcinka tętnicy i połączenie protezą naczyniową zdrowych żył.

kapsułki twarde duodart 0,5 pomogą każdemu

Nieleczona miażdżyca jest bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Jej najczęstszym skutkiem jest zawał mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach schorzenie to może prowadzić do udaru mózgu lub rozwoju choroby zwanej dusznicą bolesną. Obok cukrzycy i otyłości, miażdżyca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *