Cukrzyca

Bardzo poważną chorobą, powiązaną często z otyłością, jest cukrzyca, będąca skazą metaboliczną. Jej istotą jest zaburzenie produkcji lub działania insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie węglowodanów w organizmie. Efektem jest hiperglikemia, czyli podwyższona ilość cukru we krwi.

lek na astmę bez recepty

Rozróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu pierwszego, zwana też insulinozależną lub młodzieńczą, wynika z uszkodzenia komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny.

czytaj dalej

Alergie

Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości właściwych naszym czasom jest alergia. Jej pojawienie się i rozwój są silnie związane z problemami cywilizacyjnymi, takimi jak zanieczyszczenie środowiska i skażenie chemiczne żywności.

Istnieje wiele rodzajów alergii – u niektórych osób występują pojedynczo, niekiedy zaś współistnieją wraz z innymi rodzajami uczuleń. Do najpopularniejszych odmian należy alergia na pyłki kwiatów i traw.

czytaj dalej

Miażdżyca

Chorobą równie niebezpieczną, co cukrzyca, jest coraz częściej występująca miażdżyca. Schorzenie to polega na odkładaniu się na ścianach żył zwapniałych tłuszczowych blaszek miażdżycowych, które zmniejszają, a niekiedy zupełnie blokują przepływ krwi w naczyniach.

Do głównych przyczyn powstawania miażdżycy należą nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowa, bogata w nasycone tłuszcze dieta oraz palenie tytoniu. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania

czytaj dalej