Stres

Zespół napięcia nerwowego, popularnie nazywany stresem, pojawia się w momencie gdy natrafiamy na sytuację, która przerasta nasze możliwości radzenia sobie z nią. Stres jest reakcją zarówno psychiczną, jak i biologiczną organizmu na spotykające go wyzwania.

Hormon stresu wówczas się wydzielający ma za zadanie dopomóc w przystosowaniu się do sytuacji poprzez podniesienie ciśnienia krwi, przyspieszenie bicia serca i zwiększenie dotlenienia mózgu, które ułatwia koncentrację, a co za tym idzie, podejmowanie właściwych decyzji i odpowiednie reagowanie na zaistniałe okoliczności.

zakupując Aquafresh Kids dbasz o swoje dziecko Flixotide 250 ulotka

Tak pojmowany stres jest zjawiskiem pozytywnym i niezbędnym w radzeniu sobie z kryzysowymi sytuacjami. Jednak po każdym napięciu nerwowym powinien nastąpić stan relaksacji.

Jeżeli zaś stres jest stanem permanentnym i przewlekłym, staje się istotnym czynnikiem chorobotwórczym. Do schorzeń będących reakcją na pozostawanie w ciągłym napięciu psychicznym zalicza się zaburzenie trawienia, upośledzenie procesów metabolicznych, choroby układu krążenia, reakcje alergiczne (w tym atopowe zapalenie skóry), otyłość, obniżenie odporności czy bezsenność.

W skrajnym przypadku może doprowadzić do zawału lub karoshi (śmierci ze stresu i przepracowania). W ten sposób organizm próbuje nas poinformować, że nie radzi sobie z chronicznym stresem i jest na skraju wyczerpania.

Dlatego tak ważna jest umiejętność skutecznej relaksacji i odpoczynku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Opanowanie kilku podstawowych technik odprężenia znacznie poprawi nasz komfort życia oraz wzmocni siły witalne naszego organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *