Uzależnienie od nikotyny

Nikotyna jest silnie toksycznym i uzależniającym związkiem chemicznym stosowanym w produkcji wyrobów tytoniowych. Właściwości uzależniające wynikają głównie z jej działania stymulującego – palenie papierosów podnosi poziom adrenaliny, przyspiesza bicie serca, ułatwia koncentrację.

Dzięki temu kojarzy się z przyjemnością, jest więc czynnością coraz częściej powtarzaną. Jednak organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do papierosów i im więcej człowiek ich wypala w ciągu dnia, tym więcej nikotyny potrzebuje aby osiągnąć ten sam poziom pobudzenia i koncentracji. W ten sposób nakręca się spirala uzależnienia, które pogłębia się z każdym dniem.

popularnym środkiem leczniczym jest Zinacef

Lista negatywnych skutków palenia papierosów jest długa. Na czołowych miejscach znajdują się: zwiększone ryzyko zawału i udaru mózgu, zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór złośliwy (m. in. płuc, krtani, trzustki), narażenie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,  czy zahamowanie płodności oraz zaburzenia w rozwoju płodu u kobiet ciężarnych.

Warto przypomnieć, iż powyższe schorzenia mogą dotknąć nie tylko palaczy aktywnych, ale również biernych, czyli takich, którzy są narażeni na bezwiedne wdychanie dymu papierosowego.

Istnieje wiele metod polecanych jako gwarantujące sukces w zrywaniu z nałogiem, od poradników, akupunktury, masaży i plastrów oraz tabletek z nikotyną po hipnozę. Jednak najlepsze rezultaty przynosi silne postanowienie rzucenia palenia, wynikające ze świadomości, jakie szkody i zagrożenia niesie ze sobą to uzależnienie, zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *