Wady postawy

Wady postawy swój początek biorą zazwyczaj już w najwcześniejszych latach życia człowieka. Dzieci w wieku szkolnym spędzają pół dnia w ławce szkolnej, zazwyczaj w pozycji skrzywionej lub zgarbione, nierzadko w wyniku niezdiagnozowanej krótkowzroczności, która zmusza ich do pochylania się nisko nad blatem.

Przeładowane tornistry nadmiernie obciążają kręgosłup, a unikanie ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego osłabia konstrukcję mięśni. Sytuacji nie poprawia odpoczynek pozaszkolny w formie statycznej na kanapie przed telewizorem lub przy komputerze.

Takie warunki sprawiają, iż u młodzieży rozwija się wiele wad postawy, które z wiekiem się utrwalają, a wyniku późniejszego siedzącego trybu pracy i braku ruchu jeszcze bardziej się pogłębiają.

promocja dotycząca leku BOOSTRIX kończy się w kolejnym tygodniu darmowe szczepienia - żółtaczka typu C

Do głównych wad postawy należą skrzywienia kręgosłupa, takie jak plecy okrągłe, plecy wklęsłe, skolioza, lordoza odcinka szyjnego. Dodatkowo występują zwyrodnienia w obrębie klatki piersiowej (klatka piersiowa lejkowata, klatka piersiowa kurza), a także krzywe kolana (kolana koślawe i kolana szpotawe) oraz płaskostopie.

Dlatego istotne jest korygowanie tych wad na najwcześniejszym etapie rozwoju, gdyż z wiekiem staje się to coraz trudniejsze. Najlepszym sposobem na poprawę i wzmocnienie układu kostnego i mięśniowego jest aktywność fizyczna, w tym gimnastyka korekcyjna czyli zestaw ćwiczeń stworzonych z myślą o korygowaniu postawy i wzmocnieniu mięśni utrzymujących ciało we właściwej pozycji.

Nieleczone wady postawy w wieku dorosłym pogłębiają się coraz bardziej, na starość powodując poważne zwyrodnienia stawów, uniemożliwiające normalne poruszanie się i funkcjonowanie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *