Wady wzroku

Wady wzrokuCeną, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny, jest pojawienie się wielu dolegliwości związanych z naszym trybem życia. Jednym z takich schorzeń są wady wzroku.

Szczególnie narażone są na nie osoby wykonujące pracę umysłową, zazwyczaj wiążącą się z pracą przy komputerze. Długie godziny spędzone przed monitorem osłabiają wzrok i są przyczyną jego znacznego pogorszenia.

Wśród najczęstszych wad wzroku wyróżnić można krótkowzroczność i dalekowzroczność. Ta pierwsza występuje wtedy, gdy wpadające do oka światło ogniskuje się przed siatkówką, a nie na jej powierzchni.

Zwyrodnienie to może być podyktowane większą od prawidłowej długością gałki ocznej lub nadmiernym zakrzywieniem rogówki. W następstwie krótkowidz słabo widzi obiekty znajdujące się w większej odległości, ich obraz jest niewyraźny i zamazany.

Schorzenie zaczyna rozwijać się już w dzieciństwie i stabilizuje się po zakończeniu procesu dojrzewania. Krótkowzroczności często towarzyszy astygmatyzm – dolegliwość biorąca się ze zniekształcenia rogówki.

Drugą najczęściej spotykaną wadą wzroku jest dalekowzroczność (inaczej hyperopia). Polega ona na załamywaniu się światła wpadającego do oka za siatkówką, zamiast na jej powierzchni.

Powodowane jest to zazwyczaj zbyt małą długością gałki ocznej, co z kolei bywa dziedziczne i przeważnie wrodzone. Efektem jest dobre widzenie obiektów znajdujących się w dalekiej odległości od patrzącego, lecz zamazywanie się przedmiotów będących najbliżej.

Zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność mogą być korygowane przy pomocy szkieł optycznych, szkieł kontaktowych lub dzięki laserowej korekcji wzroku.

wyszedł nowy Coldrex o smaku cytrynowym powalający na kolana konkurencję

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *